یکشنبه , 3 تیر , 1403

مشاوره رایگان: 09121553166 | 02122010070 |

خانههدایا تبلیغاتیچگونه یک بلاگر موفق شویم ؟

چگونه یک بلاگر موفق شویم ؟

در مقالات قبلی متوجه شدیم، که وظایف بلاگر چیست و انواع مختلف بلاگری را شناختیم. باید در ادامه به این موضوع بپردازیم که با چگونه بلاگر موفق شویم. آن چه در تمامی این موارد اهمیت دارد این است که اگر می خواهید به بلاگر موفق تبدیل شوید باید فعالیت خود را محدود به حوزه تخصصی خود کنید.

به طور مثال ممکن است یک عکاس حرفه ای باشید و بخواهید در وبلاگ خود به انواع تکنیک های ترکیب بندی در عکاسی بپردازید یا این که به طور تخصصی انواع روش های عکاسی را مورد بررسی قرار دهید. بنابراین، اولین قدم این است که توجهی به تخصص خود داشته باشید. بعد از این که متوجه شدین در چه حوزه تخصصی قصد تبدیل شدن به یک بلاگر دارید باید مراحل مختلفی را طی کنید که در ادامه به آن پرداخته شده است.

بلاگر موفق
موضوع تخصصی انتخاب کنید

مخاطب خود را بشناسید

در این مرحله باید پاسخ این مسئله مهم «مخاطب من کیست؟» را بدهید. این مهم ترین مسئله ای است که باید در مسیر بلاگر شدن از خود بپرسید. افراد به طور معمول، سوالات اشتباه دیگری را بررسی می کنند، برخی از این سوالات اشتباه در فهرست زیر آورده شده اند:

 • چطور می توانم جذاب و جالب باشم؟
 • در رابطه با چه چیزی بنویسم؟
 • چه کارهایی باید انجام دهم تا نوشته من تعامل مناسبی را کسب کند؟

پرسش های بالا سوالات خوبی هستند اما تا زمانی که مخاطب خود را نشناخته باشید، تاثیری در عملکرد شما نخواهند داشت. زمانی که بلاگری را برای «اشخاص» انجام دهید، مطالب زیادی برای نوشتن دارید. همچنین، مسیر درستی را هم برای ارتباط انتخاب کرده اید. در حقیقت اگر با مخاطب خود همانند یک فرد حقیقی رفتار کنید، شخصیت خود شما نیز برای مخاطب ملموس تر خواهد بود و شما را به عنوان یک انسان حقیقی می پذیرد و مطالب شما را دنبال می کند.

بلاگر موفق
مخاطب خود را بشناسید

می توانید برای این که پاسخ پرسش اصلی را پیدا کنید از سوال های زیر استفاده کنید. با استفاده از این پرسش ها، دانش عمیق تری در رابطه با مخاطب خود بدست خواهید آورد.

 • چه رابطه ای بین خواننده و نویسنده وجود دارد؟
 • سواد و اطلاع خواننده تا چه اندازه است؟
 • آیا کاربران در رابطه با موضوعات بیان شده، موافق شما خواهد بود یا مخالف؟
 • خواننده با اطلاعات داده شده چه کاری انجام می دهد؟

شناخت مخاطبین با استفاده از نرخ تعامل

هرقدر شناخت بیشتری از کاربران داشته باشید، محتوای تولیدی شما بهتر دیده می شود. به این نکته توجه داشته باشید که جامعه آماری کاربران شما از آن چه که در ذهن دارید کوچک تر است. داده هایی که از تحلیل ترافیک وب سایت ها بدست می آورید، تخمین دقیقی از تعامل مخاطب را نشان نمی دهد. بهترین کار برای شناخت مخاطب، بررسی سنجش تعاملی (ٍEngagements Metrics) یا همان داده های نشان دهنده تعامل مخاطب است. مطالعات نشان می دهند که در بیشتر مواقع، تعامل زمانی شکل می گیرد که مخاطب ادامه مطلب را مطالعه کند یا به بیان ساده تر، به انتهای مطلب «اسکرول» کرده باشد.

همچنین تحقیقات نشان می دهد، کاربرانی که مطالب شما را به اشتراک می گذارند، همیشه مطالب شما را تا انتها مطالعه نمی کنند. خوانندگان حقیقی از میان کسانی بدست می آیند که مطالب شما را تا انتها مطالعه و هدف اصلی از نوشتن آن را درک می کنند.

حتی اگر جامعه مخاطب کوچکی داشته باشید، می توانید جامعه مخاطب مناسبی را بسازید. در حقیقت، زمانی که می خواهیم بدانیم وظایف یک بلاگر چیست باید به این نکته هم اشاره کنیم که یکی از وظایف بلاگر، افزایش جامعه مخاطب و به دنبال آن، کسب اعتبار بیشتر است.

بلاگ قدرتمند

هرقدر بلاگ بهتری داشته باشید، دانش بهتری را به مخاطب ارائه می کنید. به این ترتیب می توانید تشخیص دهید که کاربر چه چیزی را دوست دارد و به چه موضوعاتی علاقه مند نیست. همچنین با شناخت او می دانید که چه موضوعاتی به کلیک کردن حتم می شوند و چه موضوعاتی سبب تبدیل  (Convert) خواهد شد.

بنابراین نه تنها باید کاربران خود را بشناسید بلکه باید در جهت دهی به او نیز نقش داشته باشید. به این ترتیب، تا حد قابل قبولی مخاطب خود را خواهید شناخت و در تولید محتوا برای او شناخت کافی پیدا می کنید. یا، همه چیز با مخاطب آغاز می شود. اگر مخاطب خود را بشناسید و به طور مستقیم با او صحبت کنید، آن ها رفته رفته به شما علاقه مند خواهند شد.

بلاگر موفق
شناخت مخاطب

فعالیت مستمر داشته باشید

حال که دانشتین نقش شناخت مخاطب در رشد بلاگر چیست باید به نکته دیگری در این راه اشاره کنیم و آن فعالیت مستمر در بلاگری است. به عبارت ساده تر، تا زمانی که فعالیت دائمی نداشته باشید، یک بلاگر موفق نخواهید بود. مقالات متعددی در رابطه با بلاگری موفق نوشته شده اند که تاکید بیشتر آن ها بر روی فعالیت مستمر و محتوای با کیفیت بوده است. رعایت این دو نکته در تقویم انتشار اهمیت بالایی دارد. فعالیتی دائمی است که سبب رشد آگاهی از برند (Brand Awareness) شود و اگر به درستی انجام بگیرد، مخاطبین و مشتریان احتمالی به خریدار تبدیل می شوند.

بلاگر موفق
فعالیت مستمر داشته باشید

فعالیت مستمر کبیان راحتی دارد ولی کار بسیار دشواری است. از آن جایی که بیشتر بلاگرها کار را به صورت آزاد یا فریلنس انجام می دهند ممکن است این موضوع از ذهن شما گذشته شده باشد که در هر زمانی که بخواهید می توانید کار خود را شروع کنید. البته که چنین نیست. اگر می خواهید به یک بلاگر موفق تبدیل شوید باید مانند سایر شغل ها، کار خود در ابتدای صبح و در ساعت معینی شروع کنید.

ساعت کاری مناسبی (بین ۷ تا ۹ ساعت در روز) را در نظر بگیرید و در طول این مدت، تولید محتوا داشته باشید. این که هر روز با صفحه کلید خود شروع به تایپ کردن کنید و سعی داشته باشید که منابع مختلف را با یکدیگر ترکیب کنید تا به یک نتیجه مناسبی برسید در نگاه اول چندان جذاب نیست. اما اگر این کار را به طور مستمر انجام دهید، علاوه بر این که به آن عادت می کنید، به یک بلاگر موفق هم تبدیل خواهید شد.

بلاگر موفق
ساعت کاری داشته باشید

مطالب را منظم منتشر کنیم؟

پرسشی که در این جا مطرح می شود این است که اگر فعالیت مستمر داشته باشیم، مطالب خود را هر چند وقت یکبار باید منتشر کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید به نکته اول یعنی «شناخت مخاطب» توجه داشته باشیم.

نمی توان عدد مشخصی را در این رابطه بیان کرد. به طور مثال، آن چه که در رابطه با نحوه بازاریابی شبکه های اجتماعی مطرح کردیم، بیان می کرد که بهترین حالت برای پست های شبکه های اجتماعی این است که هر روز یک پست داشته باشیم. کمترین عدد برای این موضوع نیز تعداد ۴ پست در هفته بود. در رابطه با پست های وبلاگ، میزان حداقل یک پست در هفته را ذکر می کنند اما همانطور که گفته شد، این موضوع کاملا مرتبط با مخاطب است. علاوه بر این، آمارها نشان داده است که هرقدر تعداد خروجی یا همان تعداد پست ها بیشتر باشد، افزایش لید (Lead) یا مشتری راغب بیشتری خواهیم داشت.

بلاگر موفق
مطالب به صورت منظم منتشر کنید

به این ترتیب، فعالیت مستمر در تولید محتوا سبب افزایش محتوا متعددی می شود و هر قدر مطالب بیشتری داشته باشید، نتیجه بهتری هم کسب می کنید.

شفافیت داشته باشید

اگر در حوزه تخصصی خود نسبت به سایر افراد، شفافیت بیشتری داشته باشید، به طور حتمی خوانندگان بیشتری را به خود جذب خواهید کرد. شفافیت موضوع بسیار پیچیده ای است. از یک طرف، رابطه مناسب تنها از طریق اعتماد و شفافیت بدست می آید اما از طرف دیگر، رسیدن به این مرحله کار بسیار دشواری است.

بلاگر موفق
شفافیت داشته باشید

در حقیقت،  بسیاری از افراد دوست دارند دیگران را همانطور که هستند و به صورت شفاف و بدون هیچ نقابی ببینند. این موضوع در محل کار نیز به همین شکل انجام می گیرد اما برخی شفافیت را خطر برای خود می دانند. برخی نیز شفافیت را با اعتبار (Authenticity)  اشتباه می گیرند یا این که تصور می کنند شفافیت یعنی باید از تمامی مسائل و نیازهای افراد اطلاع داشته باشند. برای این که بدانیم نقش شفافیت برای بلاگر چیست و چطور آن را در فعالیت های خود بکار بگیرد نکات زیر را بیان می کنیم.

 • خیال پردازی هایی داشته باشید که بیانگر گشاده رویی و همچنین نقاط ضعف شما هم باشند.
 • در مطالب خود، حریم شخصی داشته باشید و این حریم را برای دیگران هم در نظر بگیرید.
 • از این شفافیت برای کمک به دیگران استفاده کنید نه این که فقط بخواهید شفافیت خود را نشان دهید.
 • زمانی که تلاش کنیم شفافیت خود را نشان دهیم، آن چنان که باید شفافیت نداریم اما اگر سعی داشته باشیم داستان هایی شخصی را با جزئیاتی مناسب بیانه کنیم، موفقیت بیشتری در این راه کسب می کنیم.

شفافیت سبب تعامل بیشتر خوانندگان می شود و وبلاگ شما را برایشان به محلی تبدیل می کند که به شکلی حقیقی آن را دوست داشته باشند. بلاگرهایی که این ویژگی را مخصوصا در بیان موضوعات شخصی داشته باشند، بلاگرهای بسیار موفقی خواهند بود.

اهمیت شناخت مخاطب اینستاگرام برای بلاگر چیست ؟

اگر یک بلاگر اینستاگرام علاوه بر اطلاعات کلی مانند سن و جنسیت، اطلاعات ارزشمند دیگری مانند شغل، مشکلات و اهداف فالوورهای خود را بشناسد، مطالب خاص تری برای آن ها تهیه می کند. علاوه بر این با برندهای مورد علاقه آن ها آشنا می شود و اگر روزی محصولاتی تولید کرد از علاقه مندی ها و نیازهای آنان آگاهی خواهد داشت.

بلاگر موفق
اهمیت شناخت مخاطب اینستاگرام برای بلاگر چیست ؟

برای شناخت مخاطب اینستاگرام راه های مختلفی وجود دارد که در زیر به طور خلاصه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

توجه به نظرات کاربران ها:

در کپشن اینستاگرام از کاربران بخواهید که نظرات خود را بنویسند تا شناخت بیشتری از آن ها پیدا کنید.

نظرسنجی در استوری اینستاگرام:

استفاده از استیکر نظرسنجی «Poll»  کار را برای تهیه فرم های نظرسنجی آسان می کند. به این ترتیب می توانید سوال هایی مانند نوع شغل را از آن ها بپرسید. همچنین سوالاتی همچون نوع پست های مورد علاقه کاربران نیز از این طریق امکان پذیر است.

استفاده از گوگل برای تهیه فرم نظرسنجی:

اگر بخش قبل برای نظرسنجی کافی نبود می توانید از فرم های آنلاین مانند «Google Form»  استفاده کنید. البته توجه کنید که این نوع نظرسنجی نیازمند صرف وقت زیادی است و باید مشوقی مانند کد تخفیف در نظر بگیرید تا افراد تمایل به شرکت در نظرسنجی داشته باشند.

نتیجه گیری

اگر مطالب را تا اینجا با دقت خوانده باشید، به خوبی درک میکنید که چگونه می توان به یک بلاگر موفق تبدیل شد. اما تمامی این مطالب زمانی کاربرد دارند که مطالبی برای انتشار داشته باشید و این محتوا را با استراتژی مناسبی مدیریت کرده باشید. پس برای اینکه بلاگر موفق شوید رعایت تمامی موارد ذکر الزامیست. هم اکنون شروع کنید مخاطبین خود را قدم اول شناسایی کنید.

RELATED ARTICLES
0 0 رای ها
امتیاز دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پر بازدید تررین ها